Gałązki oliwne przeplatają się w historii dość często. To właśnie z nią przyleciała do Arki Noego gołębica, to ona stała się symbolem pokoju i przyjaźni, witalności i odporności, wreszcie, to właśnie gałązkę oliwną otrzymali Grecy od Ateny. Do Polski oliwki dotarły za sprawą królowej Bony, której zawdzięczamy wprowadzenie zmian do naszej kuchni. W składzie oliwek, tych, jakże niepozornych owoców, kryje się bogactwo, z którego warto korzystać nie tylko w kuchni, ale także podczas pielęgnacji ciała.

 

 Drzewa oliwne to obecnie około 35 gatunków drzew, które uprawia się od przeszło 5 tysięcy lat. Porastają one kraje Morza Śródziemnego oraz Bliski Wschód, przy czym należą one do niewymagających roślin. Drzewa oliwki europejskiej porastają kraje o ciepłym klimacie, w związku z czym można je spotkać w Indiach, Japonii, Kalifornii, Ameryce Południowej czy na Wyspach Kanaryjskich.
W hodowli drzew oliwnych wykorzystywane są nie tylko owoce, ale także liście i drewno.

Zbiór owoców rozpoczyna się pod koniec września, kiedy oliwki są jeszcze zielone, i kończy w lutym, kiedy oliwki stają się ciemne, granatowe a nawet czarne. Ich kształt zbliżony jest do śliwki, jednak znacznie mniejszej.
W oliwce kryje się około 40-60% tłuszczu o bogatych walorach, dlatego oliwki przerabiane są w większości na oliwę. Niewielka, bo zaledwie około 10%, część zbiorów zostaje przeznaczona do spożycia w naturalnej postaci. W składzie oliwek znajduje się żelazo, fosfor, potas a także cenne witaminy, witamina A, C, E, z grupy B.
Ze względu na fakt, iż oliwki szybko się psują, na półki sklepowe trafiają one w postaci solonej lub marynowanej, często nadziewane są papryką, czosnkiem, kaparami. Stanowią doskonałą przekąskę oraz składnik do sałatek i innych dań.

Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek jest produktem, który powinien być wykorzystywany w każdej kuchni. Najbardziej polecaną postacią jest oliwa z pierwszego tłoczenia, tak zwana Extra Virgin, bowiem zawiera najwięcej wartościowych składników.
W tłuszczu tym znajduje się spora ilość kwasu oleinowego, który przyczynia się do zmniejszenia zachorowań na astmę oraz zapalenie błony śluzowej nosa o podłożu alergicznym, a także wiele witamin: A, E, D, K czuwających nad prawidłowym funkcjonowaniem organizmu.
W składzie oliwy z oliwek nie ma soli oraz glutenu.
Oliwa z oliwek wykazuje właściwości oczyszczające, przeciwzakrzepowe, reguluje procesy trawienne, hamuje procesy starzenia.

Oliwę z oliwek można wykorzystywać na wiele sposobów. Jest doskonała zarówno do smażenia, jak i do sosów czy sałatek.
Wersja Extra Virgin jest najbardziej wartościowym tłuszczem, w którym nie brak zwalczających wolnych rodników, opóźniających procesy starzenia oraz czuwających nad właściwą formą organizmu, polifenoli, naturalnych przeciwutleniaczy.