Dzika róża to rodzaj rośliny, na którą często nie zwracamy uwagi. Tymczasem ma piękne kwiaty, od delikatnego różu po amarant, w zależności od prezentowanego gatunku oraz owoce, które, przetrwawszy do zimy są przysmakiem ptaków.

 

Dziką różą fascynują się nie tylko ptaki, ale i ludzie, zwłaszcza ci, którzy przekonali się, jak cennym kwiatem i owocem jest ta roślina.
W kwiatach dzikiej róży kryją się garbniki, olejki eteryczne, flawonoidy, antocyjany, dlatego też polecane są przy bólu gardła, niestrawnościach, problemach skórnych, stąd też zalecenia, by naparem z kwiatów, jak na zasadzie toniku, przemywać twarz.
W owocach dzikiej róży kryje się wiele cennych składników, w tym: witamina C, której jest tu 30-40 razy więcej aniżeli w owocach cytrusowych, A, B1, B2, E, K a także garbniki, flawonoidy, kwas foliowy, kwasy organiczne, pektyny, karotenoidy. Ze względu na to bogactwo składników, owoce dzikiej róży wykorzystywane są przy nadciśnieniu i chorobach serca czy wątroby, dodatkowo wykazują właściwości wzmacniające i przeciwzapalne, dlatego polecane są w okresie wzmożonych przeziębień.

Dzika róża występuje w Polsce dość często, głównie na obrzeżach lasów, na nieużytkach a także w miejskich skwerach. Nie jest rośliną bardzo wymagającą, wystarczy jej jedynie dużo słońca.
Kwiaty dzikiej róży zbiera się w słoneczne dni, następnie suszy w cieniu oraz przewiewnym miejscu. Służą one głównie do produkcji olejków aromatycznych. Owoce dzikiej róży zbierane są natomiast na przełomie sierpnia i września, kiedy to nie są one jeszcze w pełni dojrzałe. Następnie są one suszone w suszarniach z nasionami lub bez. Owoce dzikiej róży znajdują swe zastosowanie w produkcji spożywczej oraz leczniczej.