Kosmetyki naturalne czy też organiczne to szeroki temat. Organiczny szampon różni się od syntetycznego tym, że po krótkim czasie stosowania, nie ma potrzeby stosowania odżywek. Doprowadza on skórę głowy i włosy do takiego stanu, w jakim naturalnie powinny się one znajdować.


Glikole polietylenowe (PEG)i polipropylenowe (PPG) używane są jako emulgatory, które łączą tłuszcz i wodę w jednolitą masę. Rozpulchniają i osłabiają skórę, przez co staje się ona bardziej podatna na wnikanie szkodliwych substancji do jej wnętrza. A można je zupełnie zastąpić wartościowymi, ekologicznymi i zdrowymi emulgatorami uzyskanymi z kwasów tłuszczowych i cukrów.

Niektóre tzw. „naturalne” kosmetyki zawierają w swoim składzie te szkodliwe składniki a wśród całego ich koktajlu zaledwie 1% skalników naturalnych.

Dlatego warto przed kupnem każdego preparatu do pielęgnacji i higieny skóry przeczytać jego skład chemiczny, tzw. listę składników INCI, której umieszczenie wymagane jest na każdym kosmetyku dopuszczonym do obrotu. Ze względu na łacińskie i angielskie nazwy, którymi operuje INCI oraz z reguły bardzo drobny druk, jakim te informacje są zapisane na opakowaniach a także nasz brak czasu i wiedzy, rozszyfrowanie składu kosmetyków często jest wręcz niemożliwe.

Wobec tego oraz wobec braku uregulowań prawnych podobnych do tych, które mają zastosowanie do żywności z kontrolowanych upraw ekologicznych, potrzebą chwili stało się ustanowienie analogicznych standardów dla kosmetyków naturalnych. Rozpoczęły więc działalność niezależne organizacje certyfikujące takie jak m.in.: ECOCERT, Cosmebio, Soil Association i BDIH. Certyfikaty te są gwarancją, że kosmetyki, na których opakowaniach widnieje logo instytucji certyfikującej, są naprawdę naturalne i ekologiczne.

Dlatego ważne jest aby dokładnie sprawdzać co nakładamy na skórę – czytać skład i sprawdzać czy kosmetyk posiada certyfikat.

Nasze propozycje
W trosce o dobrą kondycję naszych oczu proponujemy:
1. Vidisept, krople do oczu
Krople sprawdzające się w stanach suchego oka, czyli tam, gdzie potrzebne są łzy. Idealne dla osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach, pracujących przed komputerem, kierowców, pilotów.
2. Ziaja Herbikaplant Bio-żel pod oczy ze świetlikiem
Krem koi i łagodzi podrażnienia i oznaki zmęczenia. Eliminuje wrażliwość oczu na światło, nawilża i wygładza skórę. Można go stosować od 15. roku życia.
3. AA DNA Regeneracja +40 Krem regenerująco-liftingujcy pod oczy
AA to marka idealna dla osób o wrażliwej skórze. W składzie kremu znajdują się aktywne składniki, które nawilżają i redukują zmarszczki wokół oczu, w konsekwencji czego delikatna skóra wokół oczu staje się napięta, nawilżona a przez to ładnie wygląda.
4.Clarena, Oxygenating Eye Cream
Aksamitny krem pod oczy zawierający kofeinę, witaminy oraz proteiny. Napina, ujędrnia, wykazuje właściwości antyoksydacyjne, likwiduje oznaki zmęczenia, obrzęki, zaczerwienienia, pobudza mikrokrążenie. Działa przez 10-12 godzin.
5. Avon, Maska regenerująca na oczy
Kiedy nasze oczy są zmęczone można zafundować im kilkuminutowy odpoczynek za sprawą maski regenerującej. Można ją podgrzać (w naczyniu z ciepłą wodą) lub schłodzić (w lodówce czy zamrażarce).