Dzika róża w kosmetyce
Dzika róża znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w produkcji perfum, ale i kosmetyków. Roślina ta wykazuje właściwości zmiękczające, nawilżające, wygładzające z uwagi na bogactwo zawartych w nich witamin, które hamują proces pogrubiania się warstwy rogowej naskórka. Stosując kosmetyki stworzone na bazie owoców dzikiej róży zauważyć można poprawę stanu skóry i zmniejszenie zmian trądzikowych.


Z uwagi na zawarty w owocach dzikiej róży karoten, z którego powstaje witamina A, kosmetyki z zawartą w nich dziką różą przyczyniają się do rozjaśnienia skóry, zmniejszenia ryzyka wystąpienia plam pigmentacyjnych, w tym piegów. Kompleks witamin z grupy B minimalizuje z kolei szorstkość cery.

Dzika róża w lecznictwie
Dzika róża jest owocem, który zawiera znacznie więcej (30-40 krotnie więcej) witaminy C od owoców cytrusowych. Dwadzieścia lat badań polskich naukowców pozwoliło wyhodować odmianę dzikiej róży, która zawiera sto razy więcej witaminy C aniżeli owoce cytrusowe i aż 3500 mg witaminy C w 100 g soku. Warto zwrócić uwagę na to, iż polskie wysokowitaminowe soki z dzikiej róży jako jedyne w krajach europejskich zawierają w 100 ml soku aż 450 mg witaminy C. Sięgać należy po nie zwłaszcza w okresie, kiedy zwiększa się ryzyko przeziębień.
Wyciągi z dzikiej róży wskazane są dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia a także przy osłabieniu i stresie.

Olejek różany
O zaletach olejku pozyskanego z kwiatów dzikiej róży mogły przekonać się kobiety za sprawą żyjącego w X w arabskiego uczonego, który jako pierwszy uzyskał pachnący eteryczny olejek różany. Od tej pory służył on do perfumowania się, przemywania twarzy i pielęgnacji skóry.
Zalet olejku różanego jest wiele. Działa on uspokajająco, przeciwbólowo, przeciw depresyjnie, antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, łagodzi skórę po zbyt intensywnej ekspozycji na słońce.
Początkowo olejek różany wykorzystywano ze względu na jego zapach, z czasem jednak odkryto jego walory składnikowe. Zaczęto wykorzystywać zatem dziką różę do produkcji kosmetyków głównie do cery wrażliwej i suchej.
Kosmetyki, które wyprodukowane są na bazie kwiatów z dzikiej róży są stosunkowo drogie, bowiem aby otrzymać 1l olejku potrzebne są aż 4 tony płatków kwiatów dzikiej róży.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C zostaje zaspokojone po zjedzeniu 1-3 owoców dzikiej róży. Właściwości owoców zależne są od czasu ich zbiorów, sposobu suszenia a także sposobu i czasu ich przechowywania. Zbyt długie suszenie owoców przyczynia się do utraty cennego w owocach kwasu askorbinowego, równie niekorzystnie wpływa na nie wysoka temperatura.